- Van valamilyen ismerőse Bicskén? – kérdezte a telefonban a Saubermacher ügyintézője.
- Nincs, de miért fontos ez? Én Biatorbágyról szeretném elszállíttatni a nyárról megmaradt beltéri falfestékemet – értetlenkedtem.
- Bicskén hamarosan begyűjtjük a veszélyes hulladékot. Ha akadna valaki helyben, akinek oda tudná adni a festéket, attól átvennénk – érkezett a megfejtés. – Van ismerőse?
- Nincs.
- Akkor nem tudunk segíteni.
Jobb esetben a fenti párbeszédben lesz része annak a naív, nem evilágra való biatorbágyi polgárnak, akit nem visz rá a lélek arra, hogy a kukába tegye az előírások szerint szigorúan külön gyűjtendő veszélyes hulladékokat. A polgármesteri hivatal ügyfélszolgálatánál ugyan állítottak fel olyan edényt, amelyik fogadja a lemerült elemeket, de ezen felül semmi: nincs hova tenni a lejárt gyógyszereket, vagy éppen a festékes nejlonokat, vödröket. Illetve van, és ez a hely a hagyományos kuka, ahonnan más hulladékkal összekeveredve érkezik a telepre a vízbázist, talajt veszélyeztető, mérgező szemét. Előírások ide, vagy oda, ez most a megoldás, ami láthatóan senkit sem zavar.
Én viszont szeretném, ha zavaró lenne ez a megengedhetetlen állapot, ezért úgy döntöttem, kivárom azt az időt, amikor végre Biatorbágyon is lesz veszélyes hulladék gyűjtés. A festékes vödrök a pincében várják türelmesen ezt a pillanatot. Első lépésként ma állampolgári bejelentést adtam be írásban a képviselő-testület november 27-i ülésére. Íme:
Biatorbágy Város Képviselő-testülete részére
Tárgy: állampolgári bejelentés a Képviselő-testület 2008. november 27-i ülésére
Tisztelt Képviselő-testület!
A nyár folyamán végeztük el feleségemmel közösen a lakás tisztító festését. A munkálatok után maradt, beltéri falfestéket tartalmazó edényeket, illetve műanyag szerszámokat nem helyeztük el a háztartási hulladékot tartalmazó kukákba, mert ezek veszélyes hulladéknak minősülnek. Július óta sikertelenül próbáljuk rávenni a Saubermacher Kft.-t arra, hogy a veszélyes hulladékot vegyék át tőlünk, először türelmet kértek, majd legutóbb közölték: Biatorbágyon nem kerül sor a háztartásokban keletkező veszélyes hulladékok összegyűjtésére sem szervezett, sem más formában, mert a város önkormányzata azt nem rendelte meg tőlük. A Saubermacher Kft. bicskei ügyfélszolgálatán egyúttal azt tanácsolták, hogy kezdeményezzük az önkormányzatnál a veszélyes hulladék-szállítás megrendelését, és egyúttal tudatták azt is: nem mi vagyunk az egyetlenek a városban, akik ezt igényelnék.
Ezen információk alapján ezúton kezdeményezem Biatorbágy Város Képviselő-testületénél, hogy rendelje meg a Saubermacher Kft.-től a háztartásokban keletkező veszélyes hulladékok összegyűjtését, és ezt a szolgáltatást – évente egy alkalommal előírva – foglalja bele a szolgáltatóval kötendő szerződésbe is. A lejárt rúd- és gombelemek elhelyezésére ugyan rendelkezésre áll egy gyűjtőedény a Polgármesteri Hivatal ügyfélszolgálatánál, de a lejárt permetszerek, gyógyszerek, festékek, vagy éppen az akkumulátorok meggyőződésem szerint jelenleg a többi hulladék között végzik, vagy éppen a város határában, a természetben. Ez az állapot tarthatatlan és megengedhetetlen. Környékünkön, például Budaörsön, vagy Bicskén már megoldották a veszélyes hulladék szervezett összegyűjtését. Ilyen szolgáltatást – ott, ahol megrendelik – a Saubermacher Kft. is üzemeltet.
Állampolgári bejelentésemben kezdeményezem azt is, hogy a jövő évi szolgáltatási szerződés tárgyalásakor Biatorbágy Város Képviselő-testülete változtasson a zöldhulladék-szállítás jelenlegi rendjén. Ilyen szállításra tavasszal is szükség lenne, ősszel pedig az ideinél (október 30.) korábban meg kell kezdeni a lehullott falevelek ingyenes szállítását. Ebben az évben a szolgáltatás megkezdése előtt a lakosság a falevelek egy jó részét eltüzelte, hiába tiltja a környezet védelméről szóló önkormányzati rendelet ezt a tevékenységet. Jövőre szélesebb körű, és egyértelmű tájékoztatásra volna szükség, korábbi kezdésre, és többszöri szállításra az idei kettőnél. Emellett a zöldhulladék őszi szállításának november közepén kell befejeződnie, mert az idei második, november 6-i szállítás után még bőven maradt a fákon falevél. De bevezethető volna a budaörsi gyakorlat is, ahol a BTG Kft. rendszeres zöldjáratot működtet a településen.
Kérem javaslataim napirendre tűzését, és a felvetett problémák megoldását.
Biatorbágy, 2008. november 25-én
Vannak még lépések a tarsolyban, ha ezzel nem érek el eredményt, de előbb lássuk a fogadtatást. Vajon tényleg az lesz, amit Dodi54 mond, azaz széllel szemben…? Ezt a véleményt idézte a minap a telefonban Varga László önkormányzati képviselő is, aki azzal hívott fel, hogy olvasta a blog bejegyzéseit, és a jegyzőnél már rá is kérdezett a szemétszállítási problémákra. Állítólag jövőre teljesen új tartalmú szerződést kötnek az idei szolgáltatás tanulságai alapján. Majd meglátjuk. Mint köztudomású, gyümölcséről ismerszik meg a fa.
Annyit szolgálati közleményként még közzétennék, hogy eddig sem volt túl sok bejegyzés részemről, a jövőben sem lesz sokkal sűrűbb a jelentkezésem, viszont szándékomban áll kilépni a hulladék-témakörből. Most december 15-ig függ a nyakamon egy határidős munka, addig is LiuKang-ot kérném fel szerzőtársnak, hogy egy bejegyzésben ismertesse meg velünk a sikeresen működő, közösségivé vált önkormányzati portál példáját, hogy aztán ismét javasolhassunk sokszor csak egymással foglalkozó képviselőinknek valami értelmeset.